Wielka Brytania zamyka drzwi dla gorzej wykwalifikowanych pracowników

  • 19.02.2020, 15:26
  • Brexit Standard
Wielka Brytania zamyka drzwi dla gorzej wykwalifikowanych pracowników Fot. Shutterstock
Osoby nie znające języka angielskiego i pragnące zatrudnić się w restauracjach, przy sprzątaniu lub sezonowych zbiorach nie będą już mogły od przyszłego roku uzyskać pozwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd przedstawił we wtorek projekt nowego systemu migracyjnego opartego na klasyfikacji punktowej. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą mu podlegali tak samo jak obywatele innych państw. Największe utrudnienia czekają osoby o najniższych kwalifikacjach.

Firmy z sektora opieki, budownictwa, hotelarstwa, gastronomii i barów najbardziej ucierpią skutkami tej decyzji, bowiem to właśnie one zatrudniają najwięcej osób o najniższych kwalifikacjach.

Od 2021 roku wszyscy migranci z UE i innych krajów, którzy będą chcieli pracować w Wielkiej Brytanii, będą musieli wykazać, że mają ofertę pracy. Będą musieli też wykazać, że jest ona na wymaganym minimalnym poziomie umiejętności i że znają język angielski. Koniecznym warunkiem będą też zarobki – przynajmniej 25,6 tys. funtów rocznie. Kwota ta i tak została obniżona, bowiem wcześniej rząd planował minimalne wynagrodzenie dla imigrantów w wysokości co najmniej 30 tys. funtów rocznie.

Podstawowe założenie nowego systemu migracyjnego to konieczność uzyskania minimum 70 punktów, z czego 50 musi pochodzić z tzw. kryteriów obowiązkowych. 20 punktów będzie można uzyskać za to, że oferta pracy, do jakiej chce wyjechać dana osoba pochodzi od rekomendowanego przez władze podmiotu. Kolejne 20 punktów jest do zdobycia za to, że oferta pracy zakłada określony w wymogach poziom umiejętności aplikanta. 10 punktów jest zaś do zdobycia za znajomość języka angielskiego.

Punkty będzie można uzyskać także w innych, dodatkowych kategoriach. Tutaj w grę będą wchodziły zarobki. Np. 10 punktów będzie przysługiwać z to, że dana osoba będzie zarabiać w Wielkiej Brytanii w przedziale od 23,04 tys. funtów a 25,599 tys. funtów rocznie. Jeśli zarobki będą przynajmniej na poziomie 25,6 tys. – do otrzymania jest 20 punktów. Jeśli poniżej 23,04 tys. – punktów w tej kategorii nie będzie.

Dodatkowe 20 punktów będzie też można otrzymać za pracę w branży, w której brakuje pracowników.

System punktowy będzie obowiązywał tylko nowych imigrantów. Wszyscy, którzy już tutaj mieszkają i pracują, będą z niego zwolnieni. Oczywiście, o ile mają uregulowany swój status pobytu na Wyspach.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe