Szkocki rząd chce wprowadzić „szkocką wizę”. Po Brexicie ma to być furtka dla imigrantów

  • 27.01.2020, 22:51
  • Brexit Standard
Szkocki rząd chce wprowadzić „szkocką wizę”. Po Brexicie ma to być furtka… Premier Szkocji Nicola Sturgeon Fot. Shutterstock
Premier Szkocji Nicola Sturgeon zaprezentowała dziś radykalne plany wprowadzenia „szkockiej wizy”. Ma to zwiększyć imigrację do kraju i obejść plany brytyjskiego rządu dotyczące zakończenia swobody przemieszczania się obywateli UE po Brexicie.

Jak donosi „The Edinburgh Evening News”, program będzie miał na celu „zaradzenie problemowi wyludniania Szkocji i podniesienie kwalifikacji mieszkańców” i będzie w dużym stopniu opierał się na podobnych programach, które działają w Australii i Kanadzie.

Szkocki rząd przewiduje, że wzrost populacji kraju w ciągu najbliższych 25 lat będzie pochodził z głównie imigracji, w przeciwieństwie do reszty Wielkiej Brytanii, i w związku z tym istnieją obawy, że nowe kontrole imigracyjne brytyjskiego rządu i koniec swobodnego przepływu osób zwiększy ryzyko niedoborów wykwalifikowanych pracowników i niedoborów siły roboczej w Szkocji.

W przeciwieństwie do istniejącego brytyjskiego systemu wizowego, który wciąż działałby równolegle, w Szkockim nie byłoby minimalnego progu wynagrodzenia ani opłat dla wnioskodawców.

Warunkiem otrzymania „szkockiej wizy” byłaby deklaracja imigranta, że pozostanie on w Szkocji i nie będzie mieszkał ani pracował w innych częściach Wielkiej Brytanii.

Jak twierdzi cytowana przez szkockie media Sturgeon, taka polityka jest skuteczna w określonych stanach i prowincjach Kanady i Australii, a to pokazuje, że „możliwe jest zastosowanie różnych podejść w różnych częściach suwerennego państwa”.

– Zdecentralizowana„ wiza szkocka” byłaby dodatkową opcją dla osób, które chcą mieszkać, pracować i ostatecznie osiedlić się w Szkocji i nie nakładałaby dodatkowych obciążeń administracyjnych na firmy ani osoby fizyczne – twierdzi premier Szkocji.

„Wiza szkocka ”byłaby dodatkową opcją w systemie brytyjskim, a nie oddzielnym biurokratycznym procesem. Rząd Szkocji chciałby współpracować z rządem Zjednoczonego Królestwa w celu wydania tej dodatkowej „wizy szkockiej” – czytamy z kolei w komunikacie szkockiego rządu.

W dalszej części dokumentu zasugerowano, że szkocka wiza nie miałaby „sponsora” w postaci pracodawców, co znaczne odciążyłoby małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią większy udział w gospodarce w Szkocji niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii.

Informacja o wizie szkockiej pojawiła się zaledwie tydzień po tym, jak Sturgeon uspokajała imigrantów z UE przed Brexitem, mówiąc, że Szkocja „jest tak samo twoim domem, jak moim domem” i wzywała ich do pozostania w kraju. Powiedziała również, że rozumie ich „urazę” związaną z ubieganiem się o prawo pobytu w Wielkiej Brytanii.

Zaraz po ujawnieniu planów wprowadzenia „szkockiej wizy” przez Nicolę Sturgeon brytyjski rząd zapowiedział, że w żadnym wypadku się na nie zgodzi.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Danyboy
Danyboy 29.01.2020, 07:46
Właśnie widać, jak rząd z miejscowości na literę L ma głęboko w d...ie Szkotów
ja
ja 27.01.2020, 23:36
Kuzwa, kto to pisze? Co za durny pismak nie umie pisac poprawnie w swoim jezyku?! Skandal

Pozostałe