Projekt ustawy ws. Brexitu ostatecznie przyjęty

  • 23.01.2020, 11:49
  • Brexit Standard
Projekt ustawy ws. Brexitu ostatecznie przyjęty Fot. pixabay.com
Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy w sprawie porozumieniu o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

Wcześniej w środę Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkich pięć poprawek, które do projektu ustawy zaproponowała Izba Lordów.

Ustawa w sprawie porozumienia o wystąpieniu w UE jest niezbędna, by Wielka Brytania mogła 31 stycznia w uporządkowany sposób opuścić UE.

Postulowane przez Izbę Lordów poprawki, które ostatecznie zostały odrzucone, dotyczą prawa dzieci uchodźców do dołączenia do ich krewnych przebywających w Wielkiej Brytanii, wydawania obywatelom UE mającym prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii dokumentu potwierdzającego ten fakt, zakresu, w jakim stopniu sądy mogą unieważniać unijne prawo oraz przyjmowania ustawy wbrew stanowisku parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

W środowych głosowaniach wszystkie pięć poprawek zostało odrzuconych większością kilkudziesięciu głosów.

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona.

Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe