Zmuszali Polaków do żebractwa w Wielkiej Brytanii

  • 16.01.2020, 15:25
  • Brexit Standard
Zmuszali Polaków do żebractwa w Wielkiej Brytanii Fot. pixabay.com
Policjanci z wydziału kryminalnego katowickiej komendy wojewódzkiej wpadli na trop kilku mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wykorzystywali Polaków do pracy przymusowej i żebractwa w Wielkiej Brytanii – poinformowała śląska policja.

Na trop grupy osób z Dolnego Śląska, którzy zajmowali się handlem ludźmi, wpadli policjanci z Zespołu do Spraw Handlu Ludźmi Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śląscy kryminalni, za pośrednictwem oficerów łącznikowych polskiej policji pełniących służbę w konsulacie Polski w Londynie, skontaktowali się i podjęli współpracę z policją brytyjską.

Na terenie Polski zatrzymano 4 osoby – mieszkańców Dolnego Śląska. Mężczyźni w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat zostali doprowadzeni do prokuratury. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie im prokuratorskich zarzutów handlu ludźmi.

Podejrzani w Polsce werbowali chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie potem wykorzystywali pokrzywdzone osoby w pracy o charakterze przymusowym oraz w żebractwie. Z tego tytułu przestępcy czerpali korzyści majątkowe.

Decyzją sądu zatrzymani trafili na 3 miesiące do aresztu. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają, a śledczy planują kolejne zatrzymania.

Pozostałe osoby zostały zatrzymane na terenie Wielkiej Brytanii. Zajmuje się nimi brytyjski wymiar sprawiedliwości. Przestępcy, oprócz zmuszania pokrzywdzonych do pracy przymusowej i żebractwa, wyłudzali świadczenia socjalne w Wielkiej Brytanii.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe