Czy Big Ben zagra w dzień Brexitu?

  • 15.01.2020, 15:08
  • Brexit Standard
Czy Big Ben zagra w dzień Brexitu? Czy Big Ben w Londynie zagra Brexit? Fot. Shutterstock
Brytyjski premier Boris Johnson proponuje zorganizowanie zbiórki crowdfundingowej, aby umożliwić uczczenie momentu wyjścia kraju z Unii Europejskiej dźwiękiem remontowanego obecnie dzwonu Big Ben.

Obecnie dzwon bije w Niedzielę Pamięci, w drugą niedzielę listopada, gdy czci się pamięć żołnierzy i cywili zabitych w czasie obu wojen światowych, i wraz z nadejściem Nowego Roku.

W zeszłym tygodniu komisja Izby Gmin odrzuciła propozycję, by uczcić zaplanowane na 31 stycznia wyjście z UE uderzeniami dzwony, gdyż uznano, że byłoby to zbyt kosztowne. Konieczne byłoby wybudowanie tymczasowej konstrukcji wewnątrz remontowanej wieży, a także pokrycie kosztów opóźnienia remontu.

Premier Boris Johnson ocenił, że łączny koszt wyniósłby 500 tys. funtów i powiedział, że rozwiązaniem mogłaby być zbiórka crowdfundingowa.

– Pracujemy nad planem, żeby ludzie mogli wrzucić funta na uderzenie Big Bena, ponieważ są ludzie, którzy tego chcą. Ponieważ Big Ben jest remontowany, wygląda, że zabrano serce dzwonu, więc będziemy musieli je przywrócić. A ponieważ to jest kosztowne, sprawdzamy czy obywatele mogą to sfinansować – powiedział Boris Johnson w rozmowie z BBC.

Koszt samego przywrócenia serca dzwonu i wzniesienia tymczasowej konstrukcji wewnątrz wieży szacowany jest na 120 tys. funtów, a dodatkowo taka operacja wymagałaby opóźnienia trwającego remontu o dwa do czterech tygodni, przy czym koszt opóźnienia prac to 100 tys. funtów tygodniowo.

Wieża Elizabeth Tower (zdjęcie z lutego 2019 r.), potocznie zwana jako Big Ben, w której znajduje się ważący 13,7 tony dzwon jest remontowana od 2017 roku. Według planu renowacja dzwonu i wieży, która łącznie ma kosztować 69 mln funtów, zakończy się w 2021 roku.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe