Brytyjski parlament zatwierdził ustawę o Brexicie

  • 09.01.2020, 18:27
  • Brexit Standard
Brytyjski parlament zatwierdził ustawę o Brexicie Fot. pixabay.com
Brytyjska Izba Gmin poparła w czwartek w głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Jest to niezbędne do uporządkowanego Brexitu, do którego ma dojść 31 stycznia.

Za przyjęciem ustawy głosowało 330 posłów, przeciwnych było 231.

Projekt ustawy trafi teraz do Izby Lordów, która teoretycznie może wprowadzić do niego poprawki, jednak Izba Gmin będzie mogła je odrzucić.

Na 29 stycznia zaplanowano głosowanie nad przyjęciem umowy w sprawie Brexitu w Parlamencie Europejskim.

Choć w przedterminowych wyborach do brytyjskiego parlamentu, konserwatyści, pod wodzą Borisa Johnsona, zyskali zdecydowaną większość, co czyniło poparcie umowy niemal przesądzonym, Unia Europejska wciąż zachowuje w tej sprawie ostrożność.

Termin głosowania wyznaczono na ostatnie dni stycznia właśnie po to, by dać brytyjskiemu parlamentowi czas na zakończenie politycznych procedur.

Przed głosowaniem ma zostać przeprowadzona debata. Po głosowaniu sprawa zostanie przekazana Radzie UE, która na zakończenie procedury będzie mieć zaledwie dwa dni.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma nastąpić 31 stycznia 2020 r. Potem, przez 11 miesięcy okresu przejściowego, obie strony będą negocjować kształt przyszłych relacji.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dan
Dan 11.01.2020, 19:43
Co ma byc to bendzie

Pozostałe