Unia Europejska może zablokować Brexit Borisa Johnsona

  • 18.12.2019, 18:20
  • Brexit Standard
Unia Europejska może zablokować Brexit Borisa Johnsona Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii Fot. Twitter / BorisJohnson
Guy Verhofstadt, przewodniczący grupy liberalnej w PE zagroził odmową zgody na Brexit w wersji proponowanej przez Borisa Johnsona.

Przemawiając w Parlamencie Europejskim, belgijski poseł do PE stwierdził, że „zgoda” Strasburga niezbędna do ukończenia pierwszego etapu Brexitu nie będzie tak prosta, jak ludzie myślą. Verhofstadt wezwał posłów do PE, by odmówili Parlamentowi Brytyjskiemu zgody na Brexit, chyba że premier udzieli gwarancji prawnych obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

Swoje ostrzeżenie Guy Verhofstadt umieścił też na Twitterze.

„Wszyscy zakładają, że Parlament Europejski automatycznie wyrazi zgodę na zawarcie umowy o wystąpieniu. Nie, jeśli pozostałe problemy z prawami obywateli nie zostaną najpierw rozwiązane. Obywatele nigdy nie mogą stać się ofiarami Brexitu” – napisał Verhofstadt.

„Państwa członkowskie UE powinny przyznać obywatelom Wielkiej Brytanii mieszkającym w Europie pełne prawa, jakie mają obecnie. Automatycznie. Nie ma tu również „jeśli i ale”. Wróćmy również do idei „europejskiego stowarzyszonego obywatelstwa” dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy chcą utrzymać swój związek z Europą” – dodał Verhofstadt.

Według najnowszej umowy wynegocjowanej przez Borisa Johnsona Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 stycznia 2020 r. Jeśli umowa nie zostanie zaakceptowana przez obie strony, a rząd Wielkiej Brytanii będzie się upierał przy tym terminie, może wówczas dojść do Brexitu bez umowy.

 

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe