Exit Poll: Boris Johnson wygrywa wybory

  • 12.12.2019, 23:00
  • Brexit Standard
Exit Poll: Boris Johnson wygrywa wybory Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii Fot. Twitter / BorisJohnson
Według wstępnych sondaży Partia Konserwatywna znokautowała Partię Pracy w dzisiejszych wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Z sondaży Exit Poll wynika, że konserwatyści zwyciężyli w wyborach w Wielkiej Brytanii. Zdobyli również większość parlamentarną, która pozwoli Borisowi Johnsonowi przeprowadzić Brexit.

Torysi uzyskali jednocześnie największą przewagę nad opozycją od lat 80-tych XX w., gdy rządziła  Margaret Thatcher.

To były najważniejsze wybory w UK od wielu lat. Od ich wyników zależy nie tylko to, kto będzie rządził przez najbliższe pięć lat, ale również to, czy i kiedy kraj opuści Unię Europejską. Premier Boris Johnson zapowiadał, że jeśli konserwatyści zdobędą większość, Wielka Brytania wyjdzie z UE w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 stycznia 2020 roku.

Opozycyjna Partia Pracy deklarowała, że przypadku zwycięstwa będzie renegocjować porozumienie z UE, tak aby Wielka Brytania pozostała w unii celnej z UE, a następnie poddać je pod referendum. Z kolei Liberalni Demokraci mówili, że w przypadku zwycięstwa natychmiast wycofają wniosek o wyjście z UE.

Dokładne rezultaty wyborów do Izby Gmin poznamy w nocy.

Exit Poll:

Partia Konserwatywna – 368

Partia Pracy – 191

Szkocka Partia Narodowa –  55

Liberalni Demokraci –  13

Zieloni – 1

Partia Brexit –  0

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Warsz.
Warsz. 13.12.2019, 13:14
Te wybory to olbrzymia porażka UKIPu(co pokazuje, że w UK nie chcą twardego Brexitu). Zaskakująco duży sukces Corbyna(biorąc pod uwagę, że zapowiadał wprowadzenie bardzo wysokich podatków, a poglądy były podobne do partii komun. które zazwyczaj mają bardzo niewielkie poparcie). Strata dla Liberalnych Demokratów - być może dlatego, że chcieli oni opodatkować podróże lotn. Brytyjczycy uwielbiają podróżować i wiele ich reklam w TV jest związanych z turystyką.

Pozostałe