Partia Pracy: koniec z oszczędnościami, poczta, kolej i energetyka w publiczne ręce

  • 09.12.2019, 15:31
  • Brexit Standard
Partia Pracy: koniec z oszczędnościami, poczta, kolej i energetyka w publiczne… John McDonnell, minister skarbu w gabinecie cieni Fot. Twitter / UKLabour
John McDonnell, minister skarbu w gabinecie cieni obiecał „położyć kres oszczędnościom”, jeśli Partia Pracy wygra nadchodzące wybory.

McDonnell podczas przemówienia określającego priorytety Partii Pracy na pierwsze 100 dni rządów obiecał przyjąć budżet do 5 lutego, jeśli jego partia wygra czwartkowe wybory.

Laburzyści proponują duży wzrost wydatków na usługi publiczne i ubezpieczenia społeczne, które mają być finansowane z podwyższonych podatków dla przedsiębiorstw i 5 proc. najlepiej zarabiających osób oraz z pożyczek rządowych.

McDonnell wyjaśnił także w jaki sposób będą działały po znacjonalizowaniu firmy, które obecnie są prywatne, odpowiedzialne między innymi za wodociągi i energię. Ugrupowanie planuje bowiem objęcie spółek kolejowych, poczty (Royal Mail), przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, a także sześciu dużych firm energetycznych własnością publiczną. Znacjonalizować chce także częściowo sprywatyzowany BT Openreach.

Przemawiając w poniedziałek w Londynie McDonnell powiedział, że dzień przyjęcia budżetu laburzystów będzie oznaczał „datę, w której prawie dziesięć lat cięć (dokonywanych przez konserwatystów) dobiegnie końca”.

– W ciągu pierwszych stu dni proces doprowadzania wody i energii oddamy do publicznej własności – powiedział McDonnell.

– Ustanowimy zarządy tych firm, złożone z ciebie, czyli klienta, pracownika, a także przedstawicieli lokalnych rad, burmistrzów i innych. (…) Dopilnujemy, aby decyzje były podejmowane lokalnie przez tych, którzy rozumieją te usługi, tych, którzy z nich korzystają i je dostarczają. Spotkania będą publiczne i transmitowane online zgodnie z nowymi przepisami, dotyczącymi ich przejrzystości, abyś mógł zobaczyć, czy twoja droga jest rozkopana, dlaczego i na jak długo. Stworzymy nowe zgromadzenia ludzi i damy każdemu możliwość uczestniczenia w sposobie ich działania – dodał kanclerz w gabinecie cieni.

McDonnell nakreślił także plany Labour dotyczące inwestycji w zielony przemysł, w szkolenia i rozwój regionalny. Jego partia chce również założyć Narodowy Bank Inwestycyjny, który zresztą pojawił się już w manifeście z 2017 r., który zarządzałby 250 mld funtów na pożyczki, szczególnie dla małych firm.

Do zwiększenia wydatków publicznych zobowiązują się także obecnie rządzący torysi, jednak nie obiecują tego robić na aż tak szeroka skalę. Skrytykowali oni plany wydatków laburzystów jako „lekkomyślne”, twierdząc, że doprowadzą one do kryzysu gospodarczego w ciągu kilku miesięcy od objęcia przez nich władzy.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe