Rosja znowu ingeruje w brytyjskie wybory

  • 07.12.2019, 16:30
  • Brexit Standard
Rosja znowu ingeruje w brytyjskie wybory Władimir Putin, prezydent Rosji Fot. Shutterstock
Wyciek dokumentu nt. rozmów handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi był „związany z Rosją”.

Ujawnione dokumenty opisujące rozmowy handlowe między USA a Wielką Brytanią zostały opublikowane w serwisie Reddit przez konto powiązane z „kampanią pochodzącą z Rosji”. W piątek serwis podał, że zawiesił w związku z tym 61 kont, które były częścią skoordynowanej akcji.

Dokument nagłośnił później podczas w kampanii wyborczej Jeremy Corbyn, który stwierdził, że z jego treści wynika, że NHS jest „na sprzedaż”, a jego opublikowanie leżało w interesie publicznym. Jego zdaniem amerykańsko brytyjskie rozmowy utorują drogę do podwyższenia cen leków i prywatyzacji krajowej służby zdrowia (NHS), czemu potem zaprzeczył Boris Johnson.

Obecny rząd zakomunikował, że „analizuje całą sprawę”, ale wielu polityków opozycji wezwało brytyjskie władze do opublikowania raportu o możliwej ingerencji Rosji w brytyjskie wybory.

Reddit nie podał żadnych dalszych szczegółów na temat dowodów leżących u podstaw wniosków co do tego, że na wyciek dokumentu wpłynęła Rosja. W komunikacie stwierdził jednak, że grupa podejrzanych kont „daje nam ważne informacje na temat niedawnego publikowania wyciekłych dokumentów z Wielkiej Brytanii, a także wgląd w to, jak przeciwnicy dostosowują swoją taktykę”.

Komentując doniesienia mediów na temat wycieku minister kultury Nicky Morgan powiedziała, że „niezwykle poważne” jest, że wyciekające dokumenty mogą być powiązane z rosyjską kampanią dezinformacyjną.

– Rozumiem, z tego, co zamieszczono na tej stronie [Reddit], ci, którzy zdają się wiedzieć o tych rzeczach, twierdzą, że wydaje się, że ma wszystkie znamiona jakiejś formy zakłóceń. A jeśli tak jest, to oczywiście jest to bardzo poważna sprawa. I faktycznie jako sekretarz kultury, zapewniam, że szukamy i monitorujemy, czy jest jakakolwiek ingerencja w nasze wybory – powiedziała Morgan w rozmowie z programem BBC Radio 4 Today.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe