Partia Pracy oskarża Borisa Johnsona o kłamstwo ws. Brexitu

  • 06.12.2019, 16:25
  • Brexit Standard
Partia Pracy oskarża Borisa Johnsona o kłamstwo ws. Brexitu Jeremy Corbyn przedstawia wyciekły z Ministerstwa Skarbu dokument Fot. Twitter / @jeremycorbyn
Jeremy Corbyn szef Partii Pracy powiedział, że wyciekły z Ministerstwa Skarbu dokument pokazuje, że Boris Johnson „wprowadza w błąd” opinię publiczną ws. wynegocjowanej przez niego umowy dotyczącej Brexitu. Jego zdaniem będzie one miała „niszczący” na Irlandię Płn.

Według Szefa Partii Pracy dokument jest „twardym dowodem”, że Irlandia Płn. będzie „symbolicznie oddzielona” od reszty Wielkiej Brytanii po Brexicie, a towary transportowane przez nową granicę na Morzu Irlandzkim będą musiały przechodzić odprawę celną.

Boris Johnson wielokrotnie powtarzał, że na Morzu Irlandzkim nie będzie granicy. Zarzuty laburzystów określił jako „kompletny nonsens”.

Naciskany na tę kwestię podczas kampanii wyborczej w Kent, premier powiedział, że wynegocjowana przez niego umowa ws. Brexitu to „fantastyczny interes”, a jedyne kontrole towarów będą dotyczyły tych eksportowanych do Republiki Irlandii, które transportowane będą przez Irlandię Północną.

Konserwatyści twierdzą również, że wyciekły z Ministerstwa Skarbu dokument laburzyści przedstawili jedynie na podstawie „szybkiej oceny, a nie szczegółowej analizy”.

Do incydentu z wyciekiem dokumentu doszło, gdy liderzy obu partii przygotowują się do ostatniej telewizyjnej debaty o wyborach w BBC One w piątek o 20:30.

Przed debatą Partia Pracy starała się zwiększyć presję na premiera, który twierdzi, że zgadza się z UE na warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i „dokona Brexitu do 31 stycznia”.

Johnson powiedział, że cała Wielka Brytania opuści UE w tym samym czasie – „cała i idealna” – i że nie będzie żadnych kontroli towarów przewożonych z Irlandii Północnej do reszty Wielkiej Brytanii.

Na konferencji prasowej w Londynie Corbyn powiedział jednak, że 15-stronicowy dokument Ministerstwa Skarbu zatytułowany „Protokół Irlandii Północnej: Nieograniczony dostęp do rynku wewnętrznego w Wielkiej Brytanii” obala zapewnienia premiera i wykazuje, że Boris Johnson kłamie na temat wynegocjowanej przez niego umowy.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe