Cały Londyn u stóp Ally Pally

  • 12.12.2019, 13:48
  • Kordian Klaczyński
Cały Londyn u stóp Ally Pally Alexandra Palce w Londynie Fot. Ally Pally Press Room
Kultowe miejsce na północnym Londynie. Oferuje wszystko, czego potrzeba do udanego spędzenia czasu w pogodny dzień.

Ally Pally – tak potocznie nazywany jest Alexandra Palace. A właściwie mylony często z nim Alexandra Park, w którym Alexandra Palace się znajduje. Tak czy inaczej z tego miejsca rozpościera się jeden z najlepszych panoramicznych widoków na Londyn.

Alexandra Park to 80-hektarowy park na wzgórzu w dzielnicy Haringey. Uhonorowany między innymi Green Flag Award i Green Heritage. Znakomite miejsce do spacerów i pikników, zarówno dla koneserów degustacji piwa w fajnym miejscu na świeżym powietrzu, jak i dla całych rodzin, bowiem dla najmłodszych atrakcji tutaj też nie brakuje. Oprócz stawu z wypożyczalnią łódek i rowerów wodnych, w cieplejszych okresach roku nieustannie dyżurują tutaj wesołe miasteczka.

Park zdominowany jest przez Alexandra Palace. Ten pałac, w którym obecnie odbywają się przeróżne wydarzenia kulturalne i wystawiennicze, jest znany przede wszystkim jako miejsce narodzin telewizji. W 1935 r. British Broadcasting Corporation (BBC) wydzierżawiła jego wschodnią część. 2 listopada 1936 r. została wykonana z niej pierwsza na świecie transmisja telewizyjna. Zaprezentowała ją Elizabeth Cowell słowami: „To jest telewizja bezpośrednio ze studia w Alexandra Palace ...”.

Alexandra Park otwarto w 1863 roku, a Alexandra Palace dziesięć lat później. I od tego czasu wzbogaciły się one o wiele faktów biograficznych. Pałac przeżył dwa potężne pożary, z których pierwszy, zaledwie po 16 latach jego istnienia, zniszczył go prawie doszczętnie. Potem na szczęście wrócił do siebie i gościł koncerty, teatry, bankiety czy galerie.

Ally Pally ma obecnie ambitny program swojej rewitalizacji i ponowne otwarcie nieużywanych obecnie terenów i pomieszczeń, w tym między innymi wiktoriańskiego teatru. Wszystkie pieniądze generowane przez działalność komercyjną parku i pałacu przeznaczane są właśnie na przywracanie ich dawnej świetności. Ty też możesz się do tego dorzucić, wybierając się na jeden z licznych organizowanych tutaj eventów.

Najbliższa stacja: Alexandra Palace

Kordian Klaczyński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe