Terroryści przedwcześnie zwalniani z więzień

  • 03.12.2019, 12:45
  • Brexit Standard
Terroryści przedwcześnie zwalniani z więzień Fot. pixabay.com
74 osoby skazane za przestępstwa terrorystyczne w Wielkiej Brytanii i wypuszczone z więzień przedterminowo, zostaną sprawdzone pod kątem przestrzegania warunków zwolnienia – zapowiedział premier Boris Johnson w rozmowie z BBC.

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło pilną kontrolę po tym, jak skazany terrorysta Usman Khan, który odbył jedynie połowę swojego wyroku, zabił w ostatni piątek dwie osoby w ataku nożem na London Bridge.

Boris Johnson rozmawiał na ten temat w programie BBC „The Andrew Marr Show”. Premier powiedział, że jest to „odpychające”, że ktoś tak „niebezpieczny” jak Khan może zostać zwolniony z więzienia po „zaledwie ośmiu latach”. Stwierdził też jednak, że nawet jeśli Khan nie wyszedłby przedterminowo, nie powstrzymałoby go to przed atakiem po zakończeniu odbycia całej kary.

Usman Khan 28-latek został aresztowany w 2012 roku za spisek mający na celu wysadzenie londyńskiej giełdy. Otrzymał specjalną karę pozbawienia wolności tzw. Imprisonment for Public Protection (IPP). Oznaczało to, że będzie przebywał w więzieniu przez co najmniej osiem lat, czyli odsiedzi co najmniej połowę wyroku. Został automatycznie zwolniony po odbyciu 8 lat, czyli połowy kary.

Premier obwinia za uwolnienie Khana ustawodawstwo wprowadzone przez „lewicowy rząd”, twierdząc, że program automatycznego uwolnienia więźniów został wprowadzony przez Partię Pracy. Dziennikarz Andrew Marr zakwiestionował to jednak, pytając – co w takim razie zrobili konserwatyści, aby zmienić to prawo? Mieli na to przecież aż ostatnich 10 lat swoich rządów.

– Teraz, kiedy jestem premierem, podejmę kroki, aby upewnić się, że ludzie nie zostaną zwolnieni wcześniej, gdy popełniają poważne przestępstwa seksualne lub terrorystyczne – odpowiedział premier.

Z kolei opozycyjna Partia Pracy za przedterminowe wypuszczanie więźniów obwinia rząd konserwatywny, który notorycznie wprowadza cięcia budżetowe.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe