Szkocki sąd: zawieszenie parlamentu przez Johnsona było bezprawne

  • 11.09.2019, 12:54
  • Brexit Standard
Szkocki sąd: zawieszenie parlamentu przez Johnsona było bezprawne W Londynie wciąż trwają protesty przeciwko zawieszeniu parlamentu przez Borisa Johnsona Fot. pixabay.com
Sędziowie szkockiego sądu apelacyjnego stwierdzili, że decyzja Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu w okresie poprzedzającym październikowy termin Brexitu jest niezgodna z prawem.

Trzej sędziowie pod przewodnictwem Lorda Carlowaya, najwyższego sędziego w Szkocji, unieważnili wcześniejsze orzeczenie, że sądy nie są w stanie ingerować w polityczną decyzję premiera dotyczącą prorogacji parlamentu.

Jak pisze „The Guardian”, prawnicy działający na wniosek 75 posłów opozycji i członków Izby Lordów argumentowali, że decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu na pięć tygodni była niezgodna z prawem i niezgodna z konstytucją, ponieważ miała na celu stłumienie debaty parlamentarnej i działań deputowanych w sprawie Brexitu.

Sędziowie nie nakazali jednak rządowi, aby zwołał parlament, co wywołało spór o to, czy posłowie mogą wrócić do pracy w Izbie Gmin, czy też nie.

Sąd wydał oficjalne streszczenie swojej decyzji, w której uznał, że nakaz prorogacji jest „nieważny”. Jednak Lord Carloway oświadczył zarazem, że odracza ostateczną decyzję w sprawie powrotu posłów do parlamentu i ma o tym zadecydować Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa, przed którym w przyszłym tygodniu odbędzie trzydniowa rozprawa na ten temat.

Zaraz po ogłoszeniu wyroku szkockiego sądu opozycyjne partie – Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa – zażądały jednak przywrócenia prac parlamentu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe