
Dotychczas w przypadku problemów z transportem na Kanale La Manche, w porcie Dover lub w Eurotunelu, wywołanych np. złą pogodą, pożarem, awarią elektryczną lub wykolejeniem w tunelu ciężarówki były rozstawiane wzdłuż autostrady, aby odciążyć port i tunel, które obsługują 90 proc. ruchu towarowego między Wielką Brytanią a Europą kontynentalną. Procedury te były realizowane w ramach tzw. Operation Stack. Akcja rzeczywiście odciążała przeprawy przez Kanał, ale powodowała tworzenie się ogromnych korków na angielskich głównych drogach prowadzących do Dover – głównie na autostradzie M20 i jej przedłużeniu A20.
W listopadzie 2017 r. rząd ogłosił, że planowane są alternatywy dla Operation Stack. Po wielu miesiącach tekstów, najbardziej praktyczną okazała się tzw. Operation Brock, dzięki której autostrada M20 będzie utrzymywana w ciągłym ruchu.
Od obecnego tygodnia właśnie Operation Brock będzie głównym narzędziem w walce z zakłóceniami w Kent. Według nowych planów ruch pomiędzy skrzyżowaniami 8 i 9 na M20 nie będzie wstrzymywany. Oznacza to, że kierowcy będą mieli ciągły dostęp do tych skrzyżowań i nie będą zmuszani do przemieszczania się na lokalne drogi.
Będzie to możliwe dzięki zbudowaniu tzw. kontrapasa – specjalnie wydzielonego pasa, przeznaczonego dla ruchu określonej kategorii pojazdów, jadących w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Jeśli będą występować jakieś utrudnienia w ruchu, ciężarówki będą ustawiać się właśnie na nim.
Ministerstwo Transportu planuje także usprawnić parkowanie ciężarówek na jedną noc, aby mniej pojazdów zmuszonych było parkować na lokalnych drogach lub w zatoczkach. W związku z tym pojazdy będą kierowane na lotnisko Manston, by właśnie tam zaparkować.
Kliknij tutaj, aby ściągnąć ulotkę w języku polskim o Operation Brock.
Oficjalnie jest tylko 550 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych w Kent, więc jeśli transport przez kanał zostaje ograniczony, przeciążenia w ruchu szybko rozprzestrzeniają się w całym hrabstwie.
Czytaj też:
Brexit to korki, a nikt nie chce korków
Kiedy wreszcie koniec przymusowych postojów na autostradzie w Kent?
Tomasz